Daň z nemovitosti - nezapomeňte podat přiznání!

18.01.2023

Koupili, či prodali jste si v roce 2022 nemovitost? Nezapomeňte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti!

Současná legislativa nařizuje novým majitelům nemovitostí podat do konce ledna následujícího roku daňové přiznání k dani z nemovitosti. Daň z nemovitosti za rok 2022 platí vždy ten, který byl k 1. lednu 2023 jejím vlastníkem (výjimky se dají spočítat na prstech jedné ruky). Splatnost vyměřené daně je do konce května 2023, daňové přiznání se podává do konce ledna 2023 a je jediné. V dalších letech nebudete muset daňové přiznání podávat, "finančák" si Vás bude pamatovat a Vy už budete jen platit.

Důležité ovšem je, že daňové přiznání by měl ve vlastním zájmu podat i původní vlastník. Podat by měl daňové přiznání k nemovitostem, které mu zbyly, aby měl jistotu, že mu byla ona daň patřičně ponížena.

Příklad: Jana Nováková si v létě 2022 koupila od Eduarda Navrátila byt. Jana musí do konce ledna 2023 podat daňové přiznání k dani z nemovitostí, které se týká právě onoho bytu a do konce května 2023 zaplatit vyměřenou daň. 

Eduard by však měl podat daňové přiznání také. To se však již bude vztahovat jen k chalupě se zahradou, které Eduardovi zbyly a Eduard tak do konce května 2023 zaplatí daň o nějaký ten fousek nižší.

J.P.