Daň z nemovitosti ! Nezapomněli jste?

25.01.2017

Koupili, či prodali jste si v roce 2016 nemovitost? Nezapomeňte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti!

Současná legislativa nařizuje novým majitelům nemovitostí podat do konce ledna následujícího roku daňové přiznání k dani z nemovitosti. Daň z nemovitosti za rok 2017 platí vždy ten, který byl k 1. lednu 2017 jejím vlastníkem (výjimky se dají spočítat na prstech jedné ruky). Splatnost vyměřené daně je do konce května 2017, daňové přiznání se podává do konce ledna 2017 a je jediné. V dalších letech nebudete muset daňové přiznání podávat, "finančák" si Vás bude pamatovat a Vy už budete jen platit.

Důležité ovšem je, že daňové přiznání by měl ve vlastním zájmu podat i původní vlastník. Podat by měl daňové přiznání k nemovitostem, které mu zbyly, aby měl jistotu, že mu byla ona daň patřičně ponížena.

Příklad: Petr Novák si v létě 2016 koupil od Arnošta Kastnera byt v jeho činžáku. Petr musí do konce ledna 2017 podat daňové přiznání k dani z nemovitostí, které se týká právě onoho bytu a do konce května 2017 zaplatit vyměřenou daň. 

Arnošt by však měl podat daňové přiznání také. To se však již bude vztahovat jen k chalupě se zahradou, které Arnoštovi zbyly a Arnošt tak do konce května 2017 zaplatí daň o nějaký ten fousek nižší.

R.K.